
Puuharyhmän puuhakierros osa 2/4: Visulahti
Kaupallinen yhteistyö: Visulahti
Puuharyhmän puuhakierros suuntautui tällä kertaa Visulahteen, tuohon lasten monipuoliseen huvittelupaikkaan, lapseni sanoin ”jähmettyneiden ihmisten kotiin” ja karavaanareiden vakkarikohteeseen Etelä-Savossa!
Visulahti on alakouluikäisille ja sitä nuoremmille hauska puuhailukohde. Visulahdessa on helppo viettää myös sadepäivää, sillä siellä on iso sisäleikkipaikka, vahakabinetti ja vesipuisto! Eli näissä kohteissa ei sade haittaa!



Visulahdessa pääsee myös pelaamaan minigolfia, tennistä, frisbeegolfia, beachsocceria, lentopalloa, sulkapalloa, mölkkyä tai petankia! Majoittujille nämä ovat ilmaisia, huvipuistossa kävijöille pientä maksua vastaan. (Talvella vuokralle tarjotaan mm. suksia, lumikenkiä, liukureita, pulkkia ja pilkkivälineitä!)
Koska kesäkuussa huvipuisto meni kiinni jo klo 17, mekin jäimme pelailemaan minigolfia vielä ennen kotiinlähtöä. Visulahti on Saimaan rannalla, joten luonnonveteenkin pääsee uimaan! Me kurkattiin ranta ja se vaikutti kivalta hiekkarannalta. Kaiken tämän lisäksi Visulahdessa voi hypätä hetkeksi hengähtämään ja istumaan Dinojunan kyytiin, joka kiertää Visulahden aluetta ympäri tiettyinä kellonaikoina.


Me olimme Visulahdessa koko sen aukioloajan ja tänä kesänä tulemme varmasti vielä uudelleen, sillä tämä taitaakin olla ainoa huvipuisto, johon meillä on mahdollista tehdä Kuopiosta käsin päiväreissu. Vaikka itse puuha-alue ei vaikuta mitenkään suurensuurelta, yllättävän paljon Visulahdesta löytyy tekemistä ainakin meidän 4-, 8-, ja 11-vuotiaille. Visulahdessa on monipuolista tekemistä eli ”vähän kaikkea”. Visulahden uima-aktiviteeteissa on pienemmille ja isommille altaat, on liukumäkiä hurjemmille ja leppoisemmille laskijoille. Laitteista löytyy juuri alle teini-ikäisille mieluisia – ja Ketjukaruselli sekä Piraattilaiva ovat kyllä jo ihan tarpeeksi hurjia myös teini-ikäisille ja sen ylittäneille 😉 Meidän nelivuotias oli niiiiin innoissaan, kun pääsi vaivattomasti laitteesta toiseen ja oli iso juttu, että hän pääsi ”melkein kaikkiin laitteisiin” eli vain Piraattilaivaan ja Vauhtimatoon hän ei pituutensa vuoksi päässyt. Nelivuotiaalle sopivia laitteita Visulahdessa olivat Vauhtikaruselli, Teekuppikaruselli, Vanha Karuselli, Minimaailmanpyörä sekä Apollokaruselli (Ketjukaruselliin hän ei halunnut).
Uinnin ja laitteiden lisäksi Visulahdessa pääsee puuhaamaan paljon muutakin. Sieltä löytyy Seikkailulinna, Seikkailurata, Pomppulinnapuisto, Golfautot, Minimönkijät ja Sähköautot. Ja aktiviteetit, joissa me ei jostain syystä vain keritty tuona päivänä käydä, olivat Battle Station Rex eli pehmotykkialue sekä Trampoliinialue. Näihin suunnataan kuulemma ensimmäiseksi seuraavalla vierailulla!





HyperDino on pelastus sade-tai ukkoskuuron varalle – tai the place to be, jos vanhempien kahvinhimo yltyy kovaksi. HyperDino on 500 neliömetrin leikkialue sisätiloissa. HyperDinossa on avaruusteema, paljon kiipeiltävää ja isommille ilmakiekkopöytä. Jo pelkästään täällä leikkipaikassa saa pari tuntia ihan helposti kulumaan. 4-12-vuotiaat lapset voivat leikkiä HyperDinossa vanhempien samalla nauttien kofeiinitankkaustaan kahvilassa. 😀 Vanhempien seurassa myös alle 4-vuotiaat ovat tervetulleita HyperDinoon.
No sitten se Visulahden erikoisuus: se on Vahakabinetti eli se ”jähmettyneiden ihmisten paikka”. 😀 Vahakabinetissa on kaikki Suomen presidentit, valtion päämiehiä esimerkiksi Venäjältä ja Ruotsista, kulttuurihahmoja, eri alojen julkkiksia, urheilijoita ja – joulupukki. Vahakabinetissa käynti sisältyy Visulahden rannekkeeseen, mutta Vahakabinetissa voi vierailla myös erikseen. Meidän 4-vuotiasta jännitti olla Vahakabinetissa, mutta silti hän halusi katsella sylistä näitä ihmeellisiä jähmettyneitä ihmisiä. Vahakabinetissa käyminen on hauska kokemus kesken huvittelupäivän.




Visulahti on Suomen kartalla helposti saavutettavissa varmasti monelle ohiajavalle lomailjalle ja olen sitä mieltä, että kyllä kannattaa pysähtyä, jos haluaa yhdistää huvittelupäivään lasten kanssa niin uimista, laitteita kuin muutakin puuhaa. Visulahdessa on rento ilmapiiri ja ihanat kesätyöntekijät asiakaspalvelijoina.
Jos et ole vielä lukenut Puuharyhmä-sarjan ensimmäistä osaa, niin siihen pääset tästä:
NÄHDÄÄNHÄN MYÖS MUUALLA:
IG ja TikTok: @emmianniinajansson
FB: @emmianniinablog


0

